All filters
Here is a heavenly diamond ring that is beautifully crafted and encrusted with 0.62 carat shimmering diamonds - making it the perfect piece of accessory with your gorgeous attire. The spherical pattern in the centre is studded with numerous diamonds and the 14K gold frame highlights the skills of the karigars at Senco. Feel like a queen by sliding down this ring on your finger and glow with its dual charm.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000614429 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.97 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.62 carat
|
| Gold Value | ₹25,643(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹50,820 |
| Making Charge | ₹6,237 |
| GST (3%) | ₹2,481 |
| Total Price | ₹85,181 |