All filters
Explore the heavenly elegance of a daisy with this gorgeous diamond ring inspired by the same. The beauty of the three floral petals is accentuated by the dainty diamond setting to add a touch of classiness to your outfit. The shining floral motif in the diamond ring will keep you in the spotlight throughout the festive season.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000659940 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹14,247(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,769 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹889 |
| Total Price | ₹30,496 |