All filters
If you know what true love is, these exquisite diamond studs with a heart pattern are the right pair of accessories for you. Sparkling 0.33 carat diamonds are encrusted in 18K gold with a high sheen, making these earrings by Senco add to the uniqueness of your beauty. The cute design makes it an excellent choice for wearing on a daily basis.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000675739 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹14,612(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,977 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹1,596 |
| Total Price | ₹54,778 |