All filters
Secure your love for beautiful jewellery by choosing this dazzling diamond pendant designed with a solo 0.33 carat diamond studded in the centre of an 18K gold heart pattern. The high sheen of this masterpiece by Senco makes it elegantly subversive and will successfully capture the feeling of your heart.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675697 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹47,850 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,919 |
| Total Price | ₹65,873 |