All filters
Time to indulge in a romantic sensibility by choosing this adorable diamond pendant in 18K gold, designed to make you fall in love with it. The titled 0.32 carat heart-shaped diamond will spread a lot of shine and love wherever you go.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675696 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.32 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹49,764 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹2,116 |
| Total Price | ₹72,635 |