All filters
Just like simplicity reveals the pure beauty of life, this shining diamond pendant with 0.2 carat diamonds encrusted in 18K gold highlights the beauty of simplicity. Garner tons of compliments wherever you go with this piece of jewellery.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675684 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹9,741(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,700 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹992 |
| Total Price | ₹34,058 |