All filters
The beauty of this appealing diamond ring by Senco lies in the two heart motifs creating this masterpiece and highlights the love in your 'heart of hearts' or in your inmost feelings. The 0.22 carat diamonds creating this masterpiece have a bigger one in the centre to make you feel like a queen. The heart design celebrates the spirit of love in 18K gold and makes it brilliantly beautiful.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675666 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,024 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,437 |
| Total Price | ₹49,316 |