All filters
Let's get right into it! This cute and graceful heart-shaded diamond pendant in rose gold is perfectly designed for that cute woman who loves to go beyond authenticity. This pendant is a shining example of sophistication through simplicity. Adorn this with any outfit you wish for.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000182018 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹38,963(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,108 |
| Others | ₹1,500 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹2,219 |
| Total Price | ₹76,163 |