All filters
This scintillating diamond ring has been skillfully designed by the karigars at Senco to highlight the beauty of heart connections. Sparkling 0.21 carat diamonds are encrusted in 18K gold with a prominent heart pattern in the centre. Slide it down your finger and fill your daily life with more love and glamour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675702 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹14,612(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,562 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹1,284 |
| Total Price | ₹44,051 |