All filters
There is something magical about love that has inspired our karigars to craft these 0.4 carat diamond studs in heart patterns. Offering the perfect blend of 14K gold and sparkling diamonds, these studs have the shine of happiness and the integrity of love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000640935 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹11,397(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹45,180 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹1,836 |
| Total Price | ₹63,006 |