All filters
Console your soul with the tune of the flute by owning these harmonious flute diamond studs encrusted with 0.29 carat diamonds in 14K gold. The vertical line is studded with diamonds and three golden balls attached along the sides will give the impression of a flute. Wear them at a small get-together at home or for daily purposes with any outfit.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000582281 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | EF-VVS |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹15,196(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,507 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,789 |
| Total Price | ₹61,416 |