All filters
Since the appeal of a fairy lies in her halo, we have designed this gorgeous diamond pendant with two halo patterns studded with 0.64 carat diamonds in 18K gold. The heart motif in the lower part of the pendant is its focal point and will spread glamour wherever you go. Pair it with your casual attire and let the array of diamonds become your new signature.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000680245 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.64 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹53,486 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹2,460 |
| Total Price | ₹84,453 |