All filters
Get a better grip on your life with this tiger-inspired diamond pendant adorned with 0.48 carat shimmering diamonds on 14K gold. The coloured stones hold glimmers of inspiration to make your festive days special.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000728234 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.04 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.53 carat
|
| Stone Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹60,784(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,286 |
| Stone Value | ₹165 |
| Making Charge | ₹13,590 |
| GST (3%) | ₹3,565 |
| Total Price | ₹1,22,390 |