All filters
Taking its inspiration from the tropical Monstera plant with unusually big and perforated leaves, this diamond pendant has been designed for modern women. The numerous diamonds skillfully placed outlining the leaf motifs and the difference in their dimensions render this diamond pendant a striking look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000657443 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.63 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹31,342(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,042 |
| Making Charge | ₹8,606 |
| GST (3%) | ₹1,860 |
| Total Price | ₹63,850 |