All filters
The beauty of Monstera leaves has inspired people for years with its pinnate, large and smooth heart-shaped leaves. This splendid diamond ring with a similar leaf motif will leave everyone around you in awe. The sparkling diamonds surrounding the motif add to its glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000657509 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.97 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹25,643(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,333 |
| Making Charge | ₹6,237 |
| GST (3%) | ₹1,417 |
| Total Price | ₹48,630 |