All filters
Lotus has strength in it which encourages us to step outside our comfort zone as well as it represents self-awareness. This diamond pendant with the essence of bloom that represents your mind and soul to open up towards everything. Adorn this pendant with your traditional wear to look gorgeous.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000552477 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.58 g
|
| Diamond Quality | GH-VVSVS |
| Diamond Weight | 0.52 carat
|
| Gold Value | ₹39,628(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹49,400 |
| Making Charge | ₹8,500 |
| GST (3%) | ₹2,926 |
| Total Price | ₹1,00,454 |