All filters
The class, grace and dignity of these 0.39 carat diamond studs are sure to amaze all with their sheen. Flaunt the beauty with a unique design, beautifully crafted in 14K rose gold to make you feel like a diva everyday.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000511507 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹23,744(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,840 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,963 |
| Total Price | ₹67,367 |