All filters
Nature always creates peace of mind and makes you feel refreshed, such is the inspiration of this diamond mangalsutra. The classy diamond pendant indicates the beauty of nature with flowers and ferns embedded with 0.36 carat diamonds in 14K gold that will glorify your charisma. Team up this with a sari at an event and let everybody praise your beauty. Please Note:- This product comes without the chain
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000621405 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.19 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹27,543(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,948 |
| Making Charge | ₹7,672 |
| GST (3%) | ₹1,955 |
| Total Price | ₹67,118 |