All filters
Illuminate your gorgeous personality with this stunning diamond pendant inspired from the leaves of the Monstera plant, native to the tropical regions of the Americas. This super-stylish diamond pendant is designed with two leaf motifs with shining diamonds studded in a linear symmetry. Accentuate the appeal of this diamond pendant by pairing it with your contemporary saree.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000657428 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.18 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹36,091(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,985 |
| Making Charge | ₹9,774 |
| GST (3%) | ₹1,646 |
| Total Price | ₹56,496 |