All filters
Live every day like it's spring with this gorgeous diamond ring inspired by a floral motif studded with diamonds. A shimmering diamond in the middle and five of them surrounding it at fixed intervals make the diamond ring look like a flower in bloom. Just like flowers bring sunshine to our soul, this diamond ring will fill your heart with happiness every time you slide it on your finger.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000633674 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,798 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹977 |
| Total Price | ₹33,530 |