All filters
This 0.06 carat diamond ring features a simple 18K gold band with an evil eye centrepiece, crafted from rich coloured stones. Symbolising protection and good fortune, it€™s a charming piece that shields you from harm while adding an elegant touch to your daily look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000774636 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.07 carat
|
| Stone Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹5,280 |
| Stone Value | ₹110 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹645 |
| Total Price | ₹22,139 |