All filters
Delicate yet playful, these diamond-studded gold earrings feature a dual floral motif with a dangling bloom for added charm. Perfect for chic celebrations, intimate parties, or festive occasions where elegance meets whimsy. Pair them with a pastel saree to highlight the earrings' feminine flair. PLEASE NOTE:- The dimensions of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000760590 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,800 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,525 |
| Total Price | ₹52,357 |