All filters
Since there is a princess hidden inside every woman, flaunt this diamond ring with a crown pattern to highlight your royalty. The floral pattern with shining diamonds studded in its petal and a few more surrounding it will make you feel like a queen. It is carefully crafted by our karigars to ensure that this stunning diamond ring does not look too fussy.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642267 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,595 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,668 |
| Total Price | ₹57,243 |