All filters
The beauty of a dayflower lies in its two prominent petals. These stunning diamond drop earrings are beautifully designed with two petal patterns in 14K gold and 0.2 carat diamonds dazzling like stars in the night sky. The simple yet stunning design of these splendid diamond drop earrings makes them ideal to be worn daily.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000584807 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,250 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,610 |
| Total Price | ₹55,259 |