All filters
Recycle the happy moments in your life with these glowing diamond studs resembling the recycle logo. Our skilled karigars gave it an innovative touch by offering the perfect blend of 0.25 carat diamonds and 18K gold through some connections. These beauteous diamond studs are an incredible option for various occasions and styles.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000659230 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,873 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,435 |
| Total Price | ₹49,265 |