All filters
Escape from your conventional style with this heavenly diamond pendant encrusted with 0.19 carat diamonds in 14K gold. The touch of blue in dual shades and the hexagonal pattern will make you fall in love with the striking fusion of gold and ceramic.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000677453 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Stone Weight | 1.51 carat
|
| Gold Value | ₹16,146(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,449 |
| Stone Value | ₹904 |
| Ceramic | ₹1,160 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,258 |
| Total Price | ₹43,174 |