All filters
This 0.14 carat diamond ring beautifully captures the essence of nature in 14K rose gold. Treat yourself or a loved one to the appeal of semi-precious malachite stone and Mother-of-Pearl with this heart-shaped accessory.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000733742 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Stone Weight | 0.99 carat
|
| Gold Value | ₹12,347(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,579 |
| Stone Value | ₹1,079 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹928 |
| Total Price | ₹31,859 |