All filters
Enjoy the thrill of being in love with this everlasting shining diamond ring. This diamond ring is designed with a heart-shaped diamond placed in the middle with intricate feather-cut diamonds by the side of it that gives an impression of a sunbeam that radiated its glow. Best for party wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000619059 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 1.02 carat
|
| Gold Value | ₹30,392(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹90,852 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹3,889 |
| Total Price | ₹1,33,506 |