All filters
Sparkling with beauty, shining with pride and the captivating charm of this diamond ring will bring out your inner beauty. Inspired by the appeal of the deciduous Ginkgo tree with fan-shaped leaves, this 0.28 carat diamond studded ring in 14K rose gold embarks an enigma of true beauty. Pair it up with a stylish dress and be the sensational lady in a crowd.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000584038 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Stone Weight | 0.66 carat
|
| Gold Value | ₹23,744(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,688 |
| Stone Value | ₹5,616 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,737 |
| Total Price | ₹59,605 |