All filters
Explore the magic of oval patterns with this glittering diamond bracelet. The numerous stunning diamonds in the oval pattern and the touch of gold render this piece of art a contemporary touch. The two gold bands on the oval pattern are the icing on the cake. Adorn your western dress with this shiny diamond bracelet and witness the beauty of diamonds immortalized in gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000652478 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹43,834(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,168 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹1,840 |
| Total Price | ₹63,149 |