All filters
This designer diamond mangalsutra is unconventionally ornate and expressive like a fashion statement. One large circular pattern studded with 0.15 carat diamonds entangles with another one in 18K gold. Create a new vocabulary of bonding -- intellect and pure beauty by wearing this pendant every day. PLEASE NOTE:- This product comes without the chain
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000255060 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,705 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,237 |
| Total Price | ₹42,449 |