All filters
Dress like you are an inspirational idol. The way you will adorn yourself with these gorgeous diamond studs with the grace of diamonds will leave an adorable thought behind you. Get ready to be the New Age Queen with shining 0.43 carat diamonds encrusted in 18K gold. You can pair them with your A-line dress or formal wear to magnify your beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000255240 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.41 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹37,746(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,393 |
| Making Charge | ₹8,139 |
| GST (3%) | ₹2,439 |
| Total Price | ₹83,717 |