All filters
Just like love is a selfless emotion shared by two souls, the glimmer of this diamond ring by Senco is shared by two heart motifs. The beauty of the prominent heart-shaped diamond in the centre is secured by the larger heart pattern surrounding it. This masterpiece is beautifully designed with 0.25 carat sparkling diamonds in 18K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675719 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,522 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,542 |
| Total Price | ₹52,919 |