All filters
Discover understated elegance with these sleek long earrings, a perfect blend of subtle minimalism and captivating sparkle. Each earring features a delicate gold chain with a marquise-shaped diamond cluster, anchored by a sparkling stud. This versatile design makes it an ideal accessory for daily glamour, effortlessly elevating casual looks, or pairing beautifully with a slick bun and neutral tones for refined evening charm.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000802602 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.37 carat
|
| Gold Value | ₹20,722(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,080 |
| Making Charge | ₹5,155 |
| GST (3%) | ₹1,709 |
| Total Price | ₹58,666 |