All filters
This simple yet stunning men diamond ring is set with a sparkling 0.25 carat spherical diamond in the centre. Crafted in 18K gold, this ring will match your machismo personality and elevate your style.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000705741 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 7.37 g
|
| Diamond Quality | H-VS1 |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹81,579(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,200 |
| Making Charge | ₹14,171 |
| GST (3%) | ₹3,929 |
| Total Price | ₹1,34,879 |