All filters
Celebrate your uniqueness with these magnificently designed diamond hoop earrings encrusted with 0.94 carat diamonds in 18K gold. The circular patterns dangling from the hoop earrings resemble a dazzling sun and will refresh your look with its shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000693439 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.83 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.94 carat
|
| Gold Value | ₹64,533(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹77,138 |
| Making Charge | ₹11,461 |
| GST (3%) | ₹4,594 |
| Total Price | ₹1,57,726 |