All filters
Discover the perfect harmony of craftsmanship and style with this diamond churi. This piece is designed for effortless elegance, featuring a polished gold band that is intermittently set with shimmering diamonds. The interplay feels subtle yet striking, offering a finish that is timeless with a distinctly modern edge.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DC-D000878375 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.8 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.79 carat
|
| Gold Value | ₹41,444(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹73,470 |
| Making Charge | ₹11,090 |
| GST (3%) | ₹3,781 |
| Total Price | ₹1,29,785 |