All filters
Explore the beauty of simple designs with this glamorous diamond ring studded with an array of diamonds to boost your appeal. The framework in rose gold has some linear designs created at fixed intervals to make this stunning diamond ring look more unique. If you don't want to look overhyped at your next party, flaunt this diamond ring and let its shine do the wonder.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642808 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.42 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹39,005 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,504 |
| Total Price | ₹85,943 |