All filters
If you can find comfort in the rhythm of the sea, this glamorous diamond ring resembling sea waves will soothe your soul. The numerous diamonds encrusted to create this masterpiece will make this gleaming diamond ring a refined addition to your everyday wear. The radiance of the numerous diamonds will push the visual impact of your everyday look to a magnified level.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642900 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,820 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,810 |
| Total Price | ₹62,137 |