All filters
Add a touch of glamour to your daily life with these exquisite diamond drop earrings resembling the beautiful leaves of the tropical Monstera plant. Just like the plant can absorb sound waves and reduce noise pollution, these dazzling diamond studs will bring serenity to your entire look with 0.51 carat diamonds encrusted in 14K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000657492 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.18 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.51 carat
|
| Gold Value | ₹36,091(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹41,745 |
| Making Charge | ₹9,774 |
| GST (3%) | ₹2,629 |
| Total Price | ₹90,239 |