All filters
When there is love, the glamour will automatically show on your face, just like these diamond studs encrusted with a 0.43 carat diamond in 14K gold. A diamond-studded heart-shaped design with a drop of diamond in the middle has a fashionable look to it. Adorn them at a day or night function with any dress and get ready to radiate your glamour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000615034 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-VVS |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,802 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹2,058 |
| Total Price | ₹70,631 |