All filters
Elevate your everyday style with these elegant drop earrings, adorned with 0.23 carats of diamonds and a touch of vibrant pink sapphires. The unique ginkgo leaf design adds subtle sparkle to any outfit, while the classic 14K rose gold setting makes them perfect for both casual and formal wear. Their elongated silhouette and delicate sparkle make them ideal for any occasion. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000778387 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Stone Weight | 0.0902 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,320 |
| Stone Value | ₹705 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,693 |
| Total Price | ₹58,117 |