All filters
Geometrically inspired and undeniably chic, these 0.14 carat diamond stud earrings redefine modern elegance. The open-heart design in 14K yellow gold frames a radiant heart-shaped diamond, creating a perfect balance of contemporary style and timeless charm.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000798077 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.298 g
|
| Diamond Quality | G-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹11,207(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,585 |
| Making Charge | ₹4,526 |
| GST (3%) | ₹880 |
| Total Price | ₹30,198 |