All filters
Intricately accented with diamonds, these graceful drop earrings feature a dual-layered leaf motif in radiant gold. A blend of nature’s form and luxurious sparkle, they exude contemporary elegance. Elevate your evening ensemble with these refined drops for a polished, luminous finish. PLEASE NOTE:- The dimensions of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000760574 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.78 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹24,003(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,840 |
| Making Charge | ₹5,877 |
| GST (3%) | ₹1,552 |
| Total Price | ₹53,272 |