All filters
Evoking royalty and natural elegance, this diamond pendant highlights the organic allure of uncut Polki stones, framed by a radiant halo that lends balance, depth, and quiet grandeur. Softly suspended drops add gentle movement and grace. Style it with a silk saree or a brocade ensemble in ivory, champagne, or antique gold to let classic royalty take centre stage.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000831129 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Stone Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹23,744(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹5,280 |
| Stone Value | ₹3,300 |
| Making Charge | ₹8,163 |
| GST (3%) | ₹1,215 |
| Total Price | ₹41,702 |