All filters
If you love expressing your feelings through a bouquet of flowers, choose these ravishing 0.31 carat diamond studs inspired by the same. The floral motif studded with diamonds dominates the design of these diamond studs in 14K gold and renders them a feminine touch.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000595411 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,611 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,509 |
| Total Price | ₹51,806 |