All filters
These stylish 0.51 carat diamond studs with a geometric design have been designed for that modern woman who is bold from the inside but unable to manifest it. Wear these diamond studs in 18K gold to achieve that strength and indicate your boldness in a traditional way.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000207116 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.27 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.51 carat
|
| Gold Value | ₹69,403(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹41,358 |
| Making Charge | ₹12,235 |
| GST (3%) | ₹3,690 |
| Total Price | ₹1,26,686 |