All filters
Find the beauty of simplicity in geometric patterns with this dazzling diamond ring. The abstract floral pattern is encrusted with five prominent diamonds to add a fresh look to your everyday style. It is both unique and adorable, making it ideal for modern women. Set in gold, this floral-inspired diamond ring will pair well with any attire.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000598829 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹24,694(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,243 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,439 |
| Total Price | ₹49,404 |