All filters
Celebrate Gemini's duality with this circular pendant featuring a heart-shaped motif accented by 0.014 carat diamonds. Crafted in serene pastel blue ceramic and framed in 14K rose gold, it symbolizes Gemini's adaptability and vibrant energy. A perfect fusion of beauty and cosmic connection, this pendant captures the dynamic spirit of the Twins.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000733745 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.02 carat
|
| Gold Value | ₹7,598(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,232 |
| CERAMIC | ₹150 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹379 |
| Total Price | ₹12,984 |