All filters
Love is like a game of trust, you win if you prefer to play it fair. This radiant diamond mangalsutra reflects this charm of love with three circular patterns resembling Olympic rings and encrusted with 0.2 carat diamonds in 18K gold. The heart-shaped diamond in the centre will fill your marital life with more love and glamour every time you flaunt this pendant.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000680241 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,516 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,501 |
| Total Price | ₹51,524 |